امروزه با پیشرفت تکنولوژی اطلاعات نیاز به استفاده از امکانات روز جهت تبادل داده ها با سرعت و دقت بالا و رهایی از محدودیت های محیطی بیشتر احساس می‌شود، بنابراین لازم است از امکانات و تجهیزاتی استفاده شود که بتوان به سادگی و آسانی راه اندازی شده و استفاده نمود.

یکی از این روشها که راحت ترین و ساده ترین و کم هزینه ترین روش می‌باشد استفاده از شبکه‌های کامپیوتری بخصوص شبکه‌های کامپیوتری بی‌سیم است متاسفانه در کشور ما چندان به اهمیت استفاده و بکارگیری و مزایای استفاده از شبکه‌های بی‌سیم بها داده نشده است.

از فناوری بیسیم در کاربردهای مختلفی می توان استفاده کرد. امروزه مخابرات بیسیم به حدی وارد زندگی روزمره ما شده است که هر کس به نوعی از یکی از کاربردهای این فناوری بهره می گیرد.

انتقال دیتا بین ساختمان ها

برای سازمان هایی که دارای چندین ساختمان هستند استفاده از لینکهای بیسیم برای انتقال دیتا یکی از بهترین راه حل هاست. استفاده از کابل های دیتا چندان توصیه نمی شود زیرا علاوه بر اینکه احتمال قطعی دارند، در معرض عواملی مانند رعد و برق نیز هستند. لینک های بیسم یکی از بهترین راه ها برای ایجاد یک ارتباط دیتای بین ساختمانی است.

متصل کردن دفاتر به یکدیگر

سازمان هایی که دارای چندین دفتر در نواحی مختلف یک شهر و یا حتی در شهرهای نزدیک هستند می توانند با لینک های بیسم این دفاتر را به هم متصل کنند. در این صورت نیازی به پرداخت هزینه های ماهانه زیاد به شرکت مخابرات و یا ISP ها نخواهند بود. لینک های بیسیم تا چند ده کیلومتر برد دارند و پهنای باند مناسبی نیز می توانند ارائه کنند.

انتقال بیسیم مکالمات VoIP

انتقال بیسیم مکالمات VoIP بین دفاتر مختلف یک شرکت می تواند روش مناسبی برای کاهش هزینه های تلفن باشد. یک لینک بیسیم می تواند چند صد مکالمه همزمان VoIP را منتقل کند بدون آنکه با کمبود ظرفیت مواجه شود.

انتقال تصویر

استفاده از لینک های بیسیم برای متصل کردن دوربین های نظارتی یکی از کاربردهای این فناوری محسوب می شود. به این ترتیب می توان تعداد زیادی دوربین را به سرعت پیاده سازی کرد. از لینک های بیسیم برای کاربردهای ویدئوکنفرانس نیز می توان بهره گرفت.

سیستم تلفن بیسیم درون ساختمان

با فناوری بیسیم wifi می توان یک سیستم تلفنی بیسیم درون ساختمانی ایجاد کرد که به کاربران اجازه تحرک می دهد ولی هزینه های استفاده از موبایل را در پی ندارد.

بطور کلی برقراری يک تماس از طريق دستگاه موبايل، دريافت يک پيام بر روی دستگاه pager و دريافت نامه های الکترونيکی از طريق يک دستگاه PDA ، نمونه هائی از کاربرد اين نوع از شبکه ها می باشند. در تمامی موارد فوق، داده و يا صوت از طريق يک شبکه بدون کابل در اختيار سرويس گيرندگان قرار می گيرد. در صورتی که يک کاربر ، برنامه و يا سازمان تمايل به ايجاد پتاسيل قابليـت حمل داده را داشته باشد، می تواند از شبکه های بدون کابل استفاده نمايد. يک شبکه بدون کابل علاوه بر صرفه جوئی در زمان و هزينه کابل کشی، امکان بروز مسائل مرتبط با يک شبکه کابلی را نخواهد داشت.
از شبکه های بدون کابل می توان در مکان عمومی، کتابخانه ها، هتل ها، رستوران ها و مدارس استفاده نمود. در تمامی مکان های فوق ، می توان امکان دستيابی به اينترنت را نيز فراهم نمود.

انواع شبکه های wireless

  • WLANS :Wireless Local Area Networks شبکه های فوق، امکان دستيابی کاربران ساکن در يک منطقه محدود نظير محوطه يک دانشگاه و يا کتابخانه را به شبکه و يا اينترنت، فراهم می نمايد.
  • WPANS :Wireless Personal Area Networks در شبکه های فوق، امکان ارتباط بين دستگاههای شخصی ( نظير laptop ) در يک ناحيه محدود ( حدود ۹۱۴ سانتی متر ) فراهم می گردد. در اين نوع شبکه ها از دو تکنولوژی متداول Infra Red ) IR) و ( Bluetooth ( IEEE 802.15 ، استفاده می گردد.
  • WMANS :Wireless Metropolitan Area Networks در شبکه های فوق، امکان ارتباط بين چندين شبکه موجود در يک شهر بزرگ فراهم می گردد. از شبکه های فوق، اغلب به جای شبکه های کابلی ( مسی ،فيبر نوری ) و یا به عنوان backup آنها استفاده می گردد.
  • WWANS :Wireless Wide Area Networks در شبکه های فوق، امکان ارتباط بين شهرها و يا حتی کشورها و از طريق سيستم های ماهواره ای متفاوت فراهم می گردد.