سازمانهای بزرگ با شعبات در نقاط مختلف

امروزه بسیار متداول است که شرکتها و سازمانها شعبات متعددی در شهرهای مختلف و حتی در کشورهای گوناگون داشته باشند. وجود این شعبات در شهرها و محل های دیگر باعث سرویس دهی بهتر به مشتریان و ارباب رجوع ها در آن نواحی شده، همچنین با استفاده از نیروی بومی و ارزان‌ قیمت باعث کاهش هزینه‌های تولید و خدمات میگردند. برقراری راحت تماسهای بین شعبات و دفتر مرکزی باعث بالا رفتن ضریب مدیریت شده وتاثیر بسیاری در بهبود تولیدات و خدمات آن مجموعه خواهد داشت. راه اندازی تماسها با شعبات با استفاده از سیستم سنتی بسیار پیچیده و گرانقیمت میباشد، در صورتی که تجهیزات IPPBX برای کمک به شرکت های کوچک و بزرگ برای برقراری راحت، آسان و کم هزینه تماسهای تلفنی با استفاده از بستر دیتا طراحی شده اند.

با استفاده از این تجهیزات امکان برقرای تماسی راحت، آسان، امن و بدون هزینه فی مابین شعبات و دفتر مرکزی امکان‌پذیر میشود، افراد میتوانند از تمامی امکانات سیستم همچون انتقال تماسها، کنفرانس صوتی، تماسهای تصویری و … بهره مند گردند، ضمناً شعبات میتوانند از خطوط شهری و آنالوگ خود بصورت مجزا بهره مند شده و در صورت نیاز آن‌ها را با دیگر شعبات به اشتراک بگذارند.

سازمانها و شرکت های کوچک

در سازمانها و شرکت های کوچک و متوسط سیستم IPPBX با استفاده از بستر کابلکشی دیتا و همچنین ارایه توانمندی‌های کاملی همچون صندوق های صوتی، تلفن گویا، فکس مجازی، گزارشات کاربردی و … که در سیستمهای PBX معمولی با هزینه‌های گزافی امکان‌پذیر است باعث کاهش هزینه‌ها میگردد، ضمناً با ایجاد ارتباط بین IPPBX شرکت با شرکت های ارایه دهنده تلفن بین المل هزینه‌های ارتباط خارجی شرکت نیز کاهش خواهد یافت.

با استفاده از تجهیزات FXO امکان برقراری ارتباط با خطوط مخابراتی (PSTN) و با استفاده از FXS ها میتوان از گوشی های آنالوگ معمولی و سیستم‌های قدیمی در مجموعه استفاده نمود.

امنیت در ارتباطات دولتی

یک سازمان دولتی معمولاً دارای یک دفتر مرکزی و بسیاری دفاتر محلی است. بعنوان مثال وزارت امور خارجه را در نظر بگیرید، این مجموعه دارای یک سازمان مرکزی در پایتخت کشور و سفارتخانه هایی در پایتخت دیگر کشور ها میباشد. مثال دیگر پلیس است، این مجموعه نیز دارای سازمان مرکزی و بسیاری دفاتر دیگر در استانها، شهرها و شهرستان‌های کوچک میباشد.این شرایط برای بسیاری از سازمانها صدق میکند، مانند: اداره پست، اداره مالیات، دادگستری، بانکها، اداره کار و …

هر سازمان دولتی با دفاتر متعدد، در‌ واقع بصورت یک سازمان واحد و تحت یک مدیریت سلسله مراتبی و یکپارچه برای رسیدن به یک هدف مشترک عمل میکند.حال ارتباطات امن میان سازمانی از اولین نیازهای هر مجموعه دولتی میباشد، این مجموعه ها با استفاده از رمزگذارهای صوتی بر روی خطوط عمومی تلفن سعی در امن نمودن تماسهای صوتی خود نموده و با برقراری شبکه‌های مجزا برای دیتا، تلاش در به اشتراک گذاری اطلاعات و پایگاه های داده برای تمامی دفاتر خود میکنند که این خود باعث تحمیل هزینه‌های چند برابر و تکراری به مجموعه میشود. راه حل، راه اندازی یک شبکه یکپارچه برای برقراری ارتباطات امن صوتی و اطلاعاتی و داده‌ای با استفاده از تجهیزات و سرور های IPPBX در کنار دیگر سرویس دهنده های دیتا میباشد.

در هر سازمانی با دفاتر مرکزی و دفاتر زیر مجموعه در شهرها و شهرستانها هر سیستم IPPBX با استفاده از خطوط شهری محل خود ارتباطات محلی خود را راه اندازی میکند و با استفاده از خطوط دیتا که بین دفاتر مختلف راه اندازی شده است و دارای امنیت بالایست، ارتباطات میان سازمانی را محیا میکند بطوری که هر کارمند با شماره گیری یک داخلی کوتاه و مثلاً چهار شماره ای با دیگر همکارانش در دیگر شهرها ارتباط برقرار میکند. همچنین با استفاده از امکانات برنامه نویسی هر سازمان امکان ایجاد سیستم رمزگذاری مختص به خود را جهت اعمال امنیت بیشتر خواهد داشت.

این سیستم با استفاده از امکانات روتینگ پیشرفته و هوشمند و با استفاده از شماره های مقصد، توانایی تصمیم گیری مسیر حرکت تماسها از درون خطوط شهری و مخابراتی یا ارایه دهنده های تماسهای بین الملل ارزان و یا سیستم‌های IPPBX مشابه دیگر را داراست.

مراکز پاسخگویی:

بسیاری از سازمانها و شرکتها دارای مراکز پاسخگویی به مشتریان میباشند. یک مرکز پاسخگویی معمولاً متشکل از گروهی از افراد کارآزموده جهت پاسخگویی به مشتریان میباشند.

معمولاً این مراکز دارای شماره تماسهای خاصی برای مشتریان میباشد که یک تماس بدون هزینه را برای آنها فراهم می‌آورد و اکثراً از خطوط پر ظرفیتE1 و یا خطوط آنالوگ معمولی جهت ارایه این سرویس استفاده میکنند.

یک مرکز پاسخگویی از سیستم گویای خاص خود تشکیل شده است که در آن میتوان از کلمات و جمله‌های مختلف با گویش ها و زبان‌های گوناگون استفاده نمود، با استفاده از استراتژی های مختلف پاسخگویی مانند تعیین گروه برای ارسال تماس، ارایه نوبت به تماس گیرنده و قراردادن او در صف و … امکان پاسخگویی هر چه سریعتر به مشتریان فراهم می‌آید ضمناً با توجه به سیاست‌های سازمانی معمولاً این تماسها با اطلاع شخص تماس گیرنده ضبط و آرشیو می‌شود تا در صورت وجود شبه در سرویس دهی یا تخلف مورد استفاده قرار گیرد.